flashoverlay

8 Wonders of Kansas

Kansas Sampler Web Log
email Signup
Kansas Sampler Web Log
Kansas Sampler Web Log
Social Links Follow us on Twitter Become a Fan On Facebook

Map Header
Kansas Sampler Events

 

  • Print Pageclick here to email this pageFacebookTwitter

List of People Nominations

This is the list of People nominated by the public.  From this list, the Selection Committee chooses the 24 finalists.  Not everyone on this list met the criteria and some were featured in a previous contest (*) but since they were nominated, they appear here.  You'll find them in alphabetical order by first name.

A.A. Hyde
A. Price Woodard, Wichita
Amazon Army, Pittsburg
Amelia Earhart, Atchison
Art Fletcher, Junction City
Arthur Capper, Garnett
Bachelor's Club, Ulysses
Bat Masterson, Dodge City
Bernhard Warkentin, Newton
Billy Mills, Lawrence
Birger Sandzen, Lindsborg
Buffalo soldiers
Buster Keaton, Piqua
C.L. Brown, Abilene
Captain William Mitchell, Wabaunsee
Carl Swensson, Lindsborg
Carolyn Pendleton, Baxter Springs
Carry A. Nation, Medicine Lodge
Charles Curtis, Topeka
Charles "Buffalo" Jones, Garden City
Charles Robinson
Charlie Parker
Claude & Donalda Stauth, Montezuma
Cloud "Bud" Cray, Atchison
Clyde Cessna, Wichita
Cyrus Holliday, Topeka
D.R. "Cannonball" Green, Kingman
Dalton Gang, Meade, Coffeyville
David Lowenstein & Lora Jost, Lawrence
Deafy Boular, Atchison
Dennis Hopper, Dodge City
Don Coldsmith, Emporia
Dorothy Canfield Fisher, Lawrence
*Dwight Eisenhower, Abilene
Emil Kapaun, Pilsen
Emmett Kelly, Sedan
Frank (Senator) Carlson, Concordia
Fred Harvey, Leavenworth
Frederick Funston, Iola
George P. Washburn, Ottawa
George Washington Carver, Ottawa
Glenn Cunningham, Elkhart
*Gordon Parks, Fort Scott
Grace Stone Coates, Sedgwick
Harold Krier, Ashland
Hattie McDaniel
Henry Maloy, Eureka
Howard R. Barnard, LaCrosse
Ise Family, Osborne County
J.C. Rogers, Wamego
Jack Kilby, Great Bend
James Butler Hickok, Abilene, Dodge City, more
James H. Lane, Lecompton
James Hill
James Hood, St. John
James Naismith, Lawrence
Jay Frazier, McPherson
Jean Harlow
Jesse Stone, Atchison
Jim Brothers, Eureka
Jim Brown, Goodland
Jim Thorpe, Lawrence
John Brown, Osawatomie
John & Mary Jane Ritchie, Topeka
*John Steuart Curry, Winchester
Joseph Delos Larabee & Sons, Stafford
Joseph McCoy, Abilene
Laura Ingalls Wilder, Montgomery County
Lauren Miller, Highland
Lloyd Stearman, Wichita
Louis Vieux, Pottawatomie County
Mary Elizabeth Lease
Margaret Hill McCarter
Maria DeGeer, Scott City
Martin & Osa Johnson, Chanute
Mary Townsend Glaussen, Phillipsburg
McDill "Huck" Boyd, Phillipsburg
Michael Floersch, Flush
Milburn Apt, Buffalo
Mother Bickerdyke, Ellsworth, Bunker Hill
Nola Ochs, Jetmore
Olive Ann Beech, Wichita
Oliver Brown, Topeka
Opothle Yahola, Coffey, Wilson & Woodson counties
Oscar Micheaux, Great Bend
Patty Carey, Hutchinson
Paul Harvey
Pete Cero
R. Harold Chance, Wichita
R. Waldo Mcburney, Quinter
Robert Docking, Arkansas City
Robert Dole, Lawrence, Russell
Roberts Family, Strong City
Russell Stover, Alton
*S.P. Dinsmoor, Lucas
Saint Rose Philippine Duchesne, Linn County
Satanta
Susanna Madora Salter, Argonia
Trooper Albert E. Curley, Junction City
Vivian Vance, Cherryvale
Volga Germans
Walter Chrysler, Ellis
Walter Johnson, Humboldt, Coffeyville
Warren Hall Coutts, Jr., El Dorado
William Allen White, Emporia
William Avery, Wakefield
William Coleman, Wichita
William Gibson, Topeka
William Inge, Independence
William & Karl Menninger, Topeka
Wyatt Earp, Dodge City